Menu

O Estonii

Estonia leży w północno-wschodniej Europie u wschodnich wybrzeży Morza Bałtyckiego, które oblewa ją zatokami Fińską i Ryską. Graniczy z Federacją Rosyjską, Łotwą i Finlandią

Język urzędowy:

estoński,

Ludność:

1,36 mln,

Stolica:

Tallinn

Ustrój:

demokracja parlamentarna

Święto narodowe:

24 lutego (Dzień Niepodległości)

Powierzchnia kraju:

45 227 km2 z czego 2 016 km2 to wody (jeziora)

Lasy zajmują około 44,6% powierzchni terytorium kraju, tereny rolnicze 37,4%, wody 4,6% oraz tereny urbanizacyjne 1,9%.

Jednostka monetarna: euro (EUR) od 1 stycznia 2011

Członek Unii Europejskiej: od 1.05.2004 r.

Członek NATO: od 29.03.2004 r.

Wschodnioeuropejska strefa czasowa: +2:00

Numer kierunkowy: +372

 

Rys historyczny kraju

Fakty historyczne o Estonii:

100 r. n.e. – rzymski historyk Tacyt wspomina w swoich kronikach o Aestii, Aestiorum gentes

1030 r. – pierwsze wzmianki o Tartu (Dorpat)

1219 r. – duński król Waldemar II Zwycięski opanowuje północną część Estonii, w tym miasto Tallin

1523-1526 r. – reformacja w Estonii 1632 r. – powstaje Uniwersytet Dorpacki (obecnie Tartu)

1700-1721 r. – wielka wojna północna: Estonia staje się częścią imperium rosyjskiego

1918 r. – deklaracja niepodległości

1940-1991 r. – okupacja sowiecka

1991 r. – odzyskanie niepodległości

1994 r. – sowieckie wojska opuszczają kraj

2004 r. – wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO.

 

Estonia – choć niewielka, zróżnicowana

W Estonii wszędzie jest blisko, ale jej krajobrazu z pewnością nie można nazwać mało interesującym. Wprost przeciwnie! W niewielu miejscach w Europie zachowała się tak nieskazitelna i niezmieniona przez człowieka przyroda. Zaledwie kilkaset metrów od autostrady są tutaj lasy, w których wcześniej nie postała ludzka stopa, zamieszkane przez wilki, niedźwiedzie i rysie. Zwiedzających ten kraj na pewno wprawią w zachwyt lasy, moczary, ponad 1400 jezior, 3794 km linii brzegowej z zatokami i cieśninami. Estonia może się poszczycić około 1500 malowniczymi wyspami i wysepkami.

 

Estończycy postawili na nowoczesne państwo obywatelskie. Obywatele mogą zgłaszać własne projekty ustaw, płacić podatki czy głosować przez Internet. Od 2003 roku za pomocą elektronicznych dowodów osobistych mogą przeprowadzać transakcje bankowe, płacić za przejazdy komunikacją publiczną, w sklepach czy restauracjach. Dzięki informatyzacji posłowie mogą brać udział w posiedzeniach parlamentu z najdalszych zakątków świata. Cały kraj jest doskonale zinformatyzowany. Bezprzewodowy internet jest dostępny w autobusach i pociągach i …w lesie. To w Estonii powstały technologie KaZaA, Skype i Hotmail. W 1994 roku Estonia jako pierwsza na świecie wprowadziła podatek liniowy. Obecnie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych państw świata pod względem gospodarczym i przoduje pod względem rozwoju technologicznego.

 

Międzynarodowe badanie zlecone przez e-Estonia Briefing Centre i przeprowadzone wśród ponad 400 respondentów z 98 krajów, umieściło Estonię w pierwszej trójce najbardziej zaawansowanych cyfrowo krajów świata. Ponadto przebadano 30 ekspertów ds. cyfryzacji, z których większość uznała Estonię za najbardziej zaawansowany cyfrowo kraj.

Atrakcje turystyczne

Po tym niewielkim kraju , jakim jest Estonia bardzo łatwo jest się przemieszczać i jest on pełen zachwycających niespodzianek. Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji tygodnie, czy weekend, czas spędzony w Estonii to czas dobrze wykorzystany. Tallinn to wielowiekowe magiczne Stare Miasto oraz tętniące energią nowoczesne i postindustrialne dzielnice. Stolica Estonii przywita Cię cudowną panoramą miasta i zapachem migdałów. Stare Miasto w Tallinnie uznawane jest za jedno z najlepiej zachowanych w Europie Północnej i znalazło się na liście dziedzictwa UNESCO. Średniowieczne serce miasta otoczone jest korowodem baszt, wysokimi murami i bramami. Spacerując plątaniną wąskich uliczek można odnieść wrażenie, że podróżujemy w czasie – ulicami niesie się zapach prażonych migdałów, z restauracji niesie się średniowieczna muzyka, a do tych zapraszają kelnerzy w strojach z epoki.

 

Tallinn to także idealna baza dla wypraw i zwiedzania północnej Estonii. Zaledwie pół godziny jazdy na wschód znajduje się Park Narodowy Lahemaa ze ścieżkami prowadzącymi przez bagna, wodospadem Jägala, poniemieckimi dworami w Palmse, Sagadi, Vihula i Kolga oraz z plażami i wsiami kapitańskimi i rybackimi w Võsu, Käsmu i Altja. Na zachód z Tallinna warto rozważyć wizytę w niewielkim Haapsalu, w którym górują ruiny zamku lub wypoczynek na plażach w Keila-Joa, po zwiedzeniu pałacu i wodospadu, Klooga, Peraküla. Innym pomysłem na wyprawę będzie rejs na jedną z podmiejskich wysp – Naissaar, Aegnę lub Prangli.

 

Pärnu, letnia stolica Estonii, przyciąga swoją czterokilometrową plażą z białym piaskiem i ciepłymi, płytkimi wodami morza Bałtyckiego. Pärnu jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości – dostępne są tutaj dziesiątki hoteli i restauracji. Jest to także ośrodek uzdrowiskowy z bogatą ofertą ośrodków SPA – znajdziesz tu wszystko czego szukasz: zabiegi upiększające, regenerujące i relaksujące, baseny i sauny, oazy relaksu dla dorosłych, np. historyczne Hedon Spa, a dla najmłodszych parki wodne ze zjeżdżalniami, takie jak Tervise Paradiis.